Dotacja „Mój prąd”

Program skierowany jest do osób fizycznych wytwarzających prąd na własne potrzeby. Jego celem jest zwiększenie ilości energii elektrycznej produkowanej przez instalacje fotowoltaiczne na terenie kraju. Program dotyczy instalacji o mocy od 2 kW do 10 kW i zaplanowany jest na lata 2019-2025. Budżet przeznaczony na ten cel to 1mld zł. W ramach dofinansowania można otrzymać bezzwrotną pomoc w wysokości 3.000 zł na jedno przedsięwzięcie (trzecia odsłona programu). Dotacja nie może przekroczyć 50% kosztów kwalifikowanych, czyli zakupu paneli, inwertera, okablowania oraz usługi montażowej.

Beneficjentami programu mogą być wyłącznie osoby fizyczne. Po zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznej mogą składać wniosek o dofinansowanie. Wniosek musi być zawierać odpowiednią dokumentację tj. faktury, protokoły oraz umowę z zakładem energetycznym na wymianę licznika na dwukierunkowy.

Przykład*:

  • koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy 5,5 kW w cenie 25.000 zł
  • kwota otrzymanej dotacji „Mój prąd” = 3.000 zł
  • koszt instalacji po odjęciu dotacji = 22.000 zł
  • możliwe dodatkowo skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej (17%, 19% lub 32% odliczenia)

Wniosek można składać w formie papierowej lub przez Internet a wniosek dostępny jest na stronie internetowej NFOŚiGW. W przypadku skorzystania z ulgi rolnej nie można wystąpić o dofinansowanie z programu Mój Prąd.

Szczegóły dotyczące programu „Mój Prąd” znajdują się na rządowej stronie internetowej: www.mojprad.gov.pl

*Dane przedstawione na niniejszej stronie internetowej mają charakter orientacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Koszty inwestycji zależą od indywidualnych warunków budynku. Oszczędności zależą od sprawności urządzeń i ich odpowiedniego wykorzystania.

Wszelkie informacje dotyczące form finansowania, ulg i dotacji zamieszczone na niniejszej stronie internetowej mają jedynie charakter poglądowy. Szczegóły dotyczące ulg i dotacji znajdują się na stronach internetowych odpowiednich ministerstw, instytucji i firm.